DOT.COM KRİZİNİN 10. YILINDA İNTERNET NEREDEN NEREYE GELDİ?

March 11th, 2010

DOT.COM KRİZİNİN 10. YILINDA İNTERNET NEREDEN NEREYE GELDİ?

10.03.2010 dünyada dot.com krizi olarak bilinen ve Amerika’da NASDAQ endeksinde teknoloji ve özellikle internet şirketlerine ait hisselerin büyük değer kaybettiği günün 10. yıldönümüydü. Konuyla ilgili Silicon Alley İnsider’da yer alan bir makale internet şirketleri için en kötü günlerden biri olan o günü ve internetin bugün geldiği noktayı çok güzel özetliyor.

Amerika’da dotcom balonunun patladığı 2000 yılında Google geliri 19 milyon dolar olan emekleme çağında bir şirketti ve Facebook, Twitter gibi bugünün popüler siteleri ortalarda yoktu.

Dotcom krizi birçok internet kaynaklı şirketin sonunu getirse de, Windows Live Mail (Hotmail), Yahoo! Mail, eBay, Amazon ve lastminute.com gibi web siteleri krizden sıyrılarak bugünlere gelmeyi başardılar. Krizde tarihe karışan Boo.com (internet üzerinden giyim/konfeksiyon satışı) ve Broadcast.com (internet üzerinden TV ve radyo yayını) gibi sitelerin benzerlerinin bugün başarılı olduğu düşünüldüğünde ise bu sitelerin zamanlarının çok ilerisinde olduğu ve internetin çevirmeli ağ (dial up) bağlantısı teknolojisine yenik düştükleri tartışılıyor.

Peki dotcom balonunun patlaması internet ve bunu çevreleyen sektörlerde neleri değiştirdi?

En önemli gelişme internete aktarılan risk sermayesinde oldu. Bu sektöre aktarılan risk sermayesi bir daha hiçbir zaman 2000 yılından önceki seviyelerine dönemedi.

2000 yılında Dünya çapında 360 milyon kişinin internet bağlantısı vardı. Bugün bu sayı 1,7 milyarın üzerine çıktı.

İnternet medya şirketi AOL’un (America Online) yükselişi ve düşüşü belki de dotcom krizini gösteren en iyi grafik. Şirket Mart 1992’de halka açıldığında değeri yaklaşık 62 milyon dolardı. Haziran 1998’de Business Times’da yer alan bir haber AOL’un teknoloji devi AT&T’den gelen satın alma teklifini reddettiğini yazdığında şirket hisseleri hızlı bir yükselişe girdi ve şirket değeri 19 milyar dolara ulaştı. Temmuz 1999’da şirketin değeri 105 milyar dolara yükselmişti. AOL’un Ocak 2000 ayında gördüğü 161 milyar dolarlık şirket değeri belki de dotcom balonunun ne kadar şiştiğini çok açık bir şekilde gösteriyordu. Şirket bu tarihte medya devi Time Warner ile birleşti.

Aralık 2005’te Google, şirketin %5 hissesini 1 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma şirket değerinin 20 milyar dolara gerilediğini gösteriyordu. Temmuz 2009’da Google’un AOL hisselerini elden çıkarırken oluşan fiyat şirket değerinin 5,7 milyar dolara gerilediğini gösterdi. Yatırım Bankası JP Morgan’ın Eylül 2009 tarihli raporu AOL’un değerinin 4 milyar civarında olduğunu tahmin ediyor.

Dotcom krizi olduğunda Microsoft en değerli teknoloji şirketiydi. Microsoft o günkü değerinin altında olsa da bugünde IBM, Apple, Cisco, Google gibi rakiplerine göre daha değerli bir şirket ama Apple hızlı bir şekilde Microsoft ile arasındaki farkı kapatıyor.

2000 yılında Google’un brüt hasılatı 19,1 milyon dolar, giderleri 14 milyon dolardı. Şirket 2009 yılında 24 milyar dolar brüt hasılat, 6,5 milyar dolar net gelir elde etti. Google 2000 yılında 23 milyon aramaya yanıt verirken, günümüzde günlük 300 milyon seviyesinde aramayı sonuçlandırıyor.

Amazon.com dotcom krizinde neredeyse tarihe karışıyordu. Şirketin 2000 öncesi aşırı şişen hisse fiyatı dotcom balonunun patlamasıyla çöktü. Ancak, şirket uyguladığı akıllı politikalar, yaptığı satın alımlar ve pazara sunduğu yeni ürünler ile tekrar dirildi ve eski günlerine dönmeyi başardı.

Avuç içi bilgisayarları piyasaya süren ilk şirketlerden olan Palm’ın hisse başına değeri 200o yılında 700 USD gibi rekor bir fiyatı görmüştü. Bugün ise Palm, Blackberry ve iPhone sonrası smartphone piyasasında ayakta kalmayan çalışan bir şirket görünümünde.

Ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü NASDAQ endeksi ise bir daha hiçbir zaman 2000 öncesi değerlerini göremedi.

Son olarak 2000 yılında ortalarda Facebook, Youtube, Twitter gibi bugünün büyük internet siteleri yoktu. Günümüzün trendi bloglama ise yok denecek kadar azdı.

KAYNAKLAR:

Silicon Alley Insider, 10 Shocking Developments Since The Bubble Burst 10 Years Ago Today, Jay Yarow, 10.03.2010.

Experian Hitwise Blog, The dotcom bubble: 10 years on, Robin Goad, 10.03.2010.

İlgili YazılarYapılan Yorumlar


tuğçe taner

20/03/2010 at 17:46 | Permalink

grafiklerle beraber çok ciddi güzel bir çalışma olmuş,
teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlemekte ve yarın neyin yeni trend oluşturacağı belli değil.

admin

20/03/2010 at 20:35 | Permalink

Internette bir sonraki trendin ne olabilecegine iliskin bazi goruslerim var, onlari da vakit bulunca baska bir yazida paylasmayi dusunuyorum.

Yorum Yap