TÜRKİYE’DE AKTİF 6,7 MİLYON İNTERNET BANKACILIĞI, 248 BİN MOBİL BANKACILIK KULLANICISI VAR

July 30th, 2011

TÜRKİYE’DE AKTİF 6,7 MİLYON İNTERNET BANKACILIĞI, 248 BİN MOBİL BANKACILIK KULLANICISI VAR

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin internet sitesinde dün yayımlanan rapora göre Türkiye’de İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2011 itibariyle 16,7 milyon kişiye ulaştı. Ancak, bu müşterilerin aktif kullanıcı olarak kabul edilen Nisan – Haziran 2011 döneminde en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yapmış bireysel internet bankacılığı kullanıcı sayısı 6,7 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakamlar kurumsal kullanıcıları da dahil edince sırasıyla 18,5 milyon ve 7,5 milyon olarak gerçekleşti. İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri sayısı son bir yılda 1,3 milyon kişi arttı. Türkiye’de 25 bankanın internet bankacılığı şubesi var, bu istatistiklere Türkiye’de sayısı 4 olan katılım bankalarının (özel finans kurumları) istatistikleri dahil değil.

TBB’nin Haziran 2011 tarihli İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri Raporu’nda yer alan istatistikler, Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalardan internet bankacılığı hizmeti veren 25 bankanın (mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankaları) bilgilerinden oluşuyor. Raporda bireysel ve kurumsal/tüzel müşteri ayrımında internet bankacılığı istatistikleri, il bazında aktif müşteri sayılarının dağılımı ile mobil bankacılık hizmeti veren 11 banka verisinden oluşan istatistikler yayımlanıyor.

İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1,3 milyon kişi arttı.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2011 itibariyle, 16,7 milyon olmuştur. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise 8,8 milyon kişidir.

Nisan-Haziran 2011 döneminde 6,7 milyon bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yapmıştır. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Nisan-Haziran 2011 döneminde, aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.196 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 216 bin kişi artış olmuştur.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı Haziran 2011 itibariyle, yaklaşık 1,8 milyon kişidir. Bunların 751 bini (yüzde 43’ü) Nisan-Haziran 2011 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmıştır. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 887 bin kişidir.

İnternet bankacılığı için kayıt yaptıran ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam (bireysel ve kurumsal) müşterilerin yüzde 40’ı Nisan-Haziran 2011 döneminde en az bir kez internet bankacılığı işlemi yapmıştır. Nisan-Haziran 2011 döneminde, toplam aktif müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 323 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 244 bin kişi artış olmuştur.

İnternet Bankacılığı Aktif Müşteri Sayılarının İllere Göre Dağılımı

İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 39’u ile aktif bireysel müşterilerin yüzde 35’i İstanbul’dadır. Bunu her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir illeri takip etmektedir.

Aşağıda aktif bireysel ve kurumsal müşteri sayılarının ilk 25 il bazında dağılımı yer alıyor.

Mobil Bankacılık İstatistikleri

Türkiye’de 11 bankanın mobil internet şubesi var. Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Haziran 2011 itibariyle, yaklaşık 992 bin kişidir. Bunların 248 bini (yüzde 25’i) Nisan-Haziran 2011 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmıştır. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 431 bin kişidir.

Nisan-Haziran döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 143 bin adet yatırım işleminin hacmi 841 milyon TL olmuştur.

Nisan-Haziran 2011 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 1,3 milyon, tutarı ise 1,5 milyar TL olmuştur. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 89’unu oluşturmuştur.

KAYNAK: TBB, İstatistiki Rapor: İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri – Haziran 2011, 29.07.2011.